Wednesday, May 19, 2010

"DUZAN K'O GRCKA'



„Duzan k'o Grcka“ je nasa stara izreka. Nekada sam se pitao zasto bas Grcka. Sada se vise ne pitam. Grcka je najzaduzenija zamlja u Evropi. Duguje $440 milijardi USD. Prilicno! Ili dug Grcke je 125% od Bruto nacionalnog prihoda (GDP).


Dok su razvijene evropske zemlje odlucivale hoce li ili nece 'otplatiti' Grcki dug ili financijski pomoci Grckoj da ne bankrotira, u toj zemlji su bjesnili protesti protiv grcke vlasti, protiv Evrope, kapitalizma, bankarskog sistema...

I na kraju, ubijedivsi, na kraju i Njemacku da je 'utiskivanje' $750 milijardi dolara jedini moguci izlaz, Evropa je odlucila da 'izvuce' Grcku iz krize. Teska srca, jer u redu stoje Portugal, Spanija, Italija i druge evropske zemlje , prezaduzene, ali ne bas kao Grcka.



Nije li apsurd da, dok Evropa , koliko god licemjerna i kapitalizirana, odlucjuje da spasi Grcku od potpunog kolapsa, radnici u toj istoj zemlji protestuju protiv Evrope? Jeste apsurd ali ne i naveci. Jer veci je apsurd da ne protestuju i pale sve ispred sebe najsiromasniji radnici. Vodje protesta su oni koji su zaposleni u drzavnim sluzbama. Zasto oni? Jer gube privilegije kakve niko drugi u Grckoj nema.



U drzavnom sektoru Grcka ima 20-30% od ukupnog broja zaposlenih. Ogroman postotak! Pored sigurnog, laganog i dobro placenog posla ovi radnici primaju godisnje 14 plata, a onda kad odu u penziju sleduje ih do kraja zivota 14 penzija. Vec sada, u Grckoj je 18% penzionera. Ocekuje se za desetak petnaestak godina da taj broj poraste na 25%. Slicno je sa brojem nezaposlenih. U prevremenu penziju, 50 – 55 godina, idu svi koji rade na 'opasnim' poslovima. I kad se to odnosi na rudare, ni po muke. Ali ako se to odnosi i na muzicare i slicna 'opasna' zanimanja, onda se oni u Evropi pitaju treba li pomoci. Grcka se smatra najkorimpiranijom zemljom Evropske zone. Godisnje se $ 30 milijardi USD utaji, ne plati drzavi. Neko to strpa u svoj dzep i to Grcka vlada tolerise, jer to ide i u njihov privatni dzep. Grcka je na nekom 106 ( od 183 zemlje) mjestu u svijetu po riziku za strana ulaganja. Iza Ruande, Jemena...A kad Evropa trazi da se poreski sistem reformise i kontrolise, tada neko organizuje radnike da izidju na ulicu, pa ce trula Evropa pomoci! Ako Evropa ne pomogne odmah, protesti se pojacaju, divljanje i rusenje poveca, zapalale se neke banke i to zajedno sa salterskim radnicima. Kolateralna steta! Glavno je nekako izvuci te proklete evropske pare! Poslije cemo lako!



Moze li Grcka, bez dramaticnih reformi u privrednom i politickom sistemu vracati svoj dug? Sigurno je da ne moze. Jer ako se zna da broj penzionera raste a broj novih zaposlenih opada, jer natalitet u Grckoj je jedan od najmanjih u Evropi, ko ce hraniti tu armiju i jos vracati dug? Ono sto Evropa sada trazi su reforme. Da se smanji broj zaposlenih u drzavnim sluzbama, da im se smanje privilegije ( broj godisnjih plata i penzija svede na 12), da se reviduju 'opasne' poslovi, da se drzava bori protiv korupcije, da drzava prikuplja poreze...



Tacno je, nije ni ta Evropa naivna ni nevina. I ona ce u tome svemu naci svoj interes. Kako? Prvo nece dozivjeti da im Grci preplave njihove gradove i prenesu svoj problem na kucni im prag. Priblizice se drevnoj Grckoj i u poslovnom smislu. Mozda sve to vise kontrolisati i jednog dana izvuci svoj kapital sa kamatama. Ali, rizik je veliki. Jer Evropske dugove ( kao i Americke) otkupljuje Kina!



Jednog dana, kad-tad, Kina ce...

No comments:

Post a Comment